Skip to content

99 Romaine Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1932

Last Sale Price
$35,450
Last Sale Date
Aug 26, 1976

Property Information

Block10502
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,970
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
44%
Improvement Value:$250,200
56%
Total Assessment$450,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,803-0.6%
2024$9,866+41.5%
2023$6,971-0.4%
2022$6,998+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$35,450
DeedBook 3212, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1932