Skip to content

15 Bryan Pl.Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Date
Nov 9, 1973

Property Information

Block9405
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,922
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,100
62%
Improvement Value:$188,500
38%
Total Assessment$490,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,705-0.6%
2024$10,774+41.4%
2023$7,619-0.4%
2022$7,649+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3153, Page 735

Property Built

Built

Year Built: 1925