Skip to content

95 Romaine Ave.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 21, 2020

Property Information

Block10502
Lot46
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page105

Building Details

Building ClassC0758
Description3S-BT-B-7U-H(1)
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage758
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
40%
Improvement Value:$106,500
60%
Total Assessment$176,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,941-0.6%
2024$3,966+40.1%
2023$2,831-0.4%
2022$2,842+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft758DeedBook 9517, Page 123Recorded10/26/2020

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft758DeedBook 9389, Page 187Recorded3/21/2019

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 7683, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1930