Skip to content

95 Romaine Ave.(Unit C0005)Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 12, 2026

Property Information

Block10502
Lot46
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page105

Building Details

Building ClassC0762
Description3S-BT-B-7U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage762
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
40%
Improvement Value:$106,900
60%
Total Assessment$176,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,950-0.6%
2024$3,975+40.1%
2023$2,837-0.4%
2022$2,848+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft762DeedBook 9961, Page 409Recorded1/29/2026

Property Sale

Sale
$255,500
DeedBook 8017, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1930