Skip to content

66 Romaine Ave.(Unit C0014)Jersey City, NJ 07306

Built 1920

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block10503
Lot22
QualifierC0014
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page105

Building Details

Building ClassC0820
Description4S-B-16U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage820
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
26%
Improvement Value:$184,700
74%
Total Assessment$249,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,576-0.6%
2024$5,611+40.1%
2023$4,005-0.4%
2022$4,020+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft820DeedBook 9540, Page 349Recorded3/3/2021

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 8271, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1920