Skip to content

2672 Kennedy Blvd.(Unit C0505)Jersey City, NJ 07306

Built 1918

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Oct 20, 2021

Property Information

Block13303
Lot30
QualifierC0505
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page133

Building Details

Building ClassC0816
Description5S-B-47U-HE-C(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
31%
Improvement Value:$131,100
69%
Total Assessment$191,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,267-0.6%
2024$4,294+40.1%
2023$3,065-0.4%
2022$3,077+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000
Sq Ft816DeedBook 9612, Page 994Recorded11/9/2021

Property Sale

Sale
$196,500

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 9226, Page 873Recorded8/9/2017

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 7936, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1918