Skip to content

839 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Dec 17, 2019

Property Information

Block10601
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,389
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,800
56%
Improvement Value:$243,500
44%
Total Assessment$552,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,333-0.6%
2024$12,410+40.1%
2023$8,859-0.4%
2022$8,892+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$940,000
Sq Ft2,389DeedBook 9472, Page 419Recorded2/14/2020

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 9072, Page 471

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,026DeedBook 9072, Page 471Recorded10/21/2015

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4509, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1890