Skip to content

84 Kensington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block16402
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page164

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,600
38%
Improvement Value:$331,200
62%
Total Assessment$533,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,920-0.6%
2024$11,994+40.1%
2023$8,562-0.4%
2022$8,594+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft2,380DeedBook 9646, Page 508Recorded3/7/2022

Property Sale

Sale
$999,999
DeedBook 9646, Page 508

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8864, Page 812

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 3338, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1900