Skip to content

817 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Feb 4, 2015

Property Information

Block10601
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-G3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,800
56%
Improvement Value:$233,000
44%
Total Assessment$524,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,719-0.6%
2024$11,792+40.1%
2023$8,418-0.4%
2022$8,449+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

DeedBook 9023, Page 1Recorded2/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1930