Skip to content

9 Concord St.Jersey City, NJ 07306

Built 1920

Last Sale Price
$453,200
Last Sale Date
Feb 28, 2007

Property Information

Block6805
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,348
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,900
43%
Improvement Value:$279,200
57%
Total Assessment$491,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,966-0.6%
2024$11,035+40.1%
2023$7,877-0.4%
2022$7,907+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$453,200
DeedBook 8334, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1920