Skip to content

291 Magnolia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2017

Property Information

Block10601
Lot62
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,300
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,800
52%
Improvement Value:$284,100
48%
Total Assessment$592,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,239-0.6%
2024$13,322+40.1%
2023$9,510-0.4%
2022$9,546+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922