Skip to content

306 Academy St.Jersey City, NJ 07306

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2025

Property Information

Block12106
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B&F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
53%
Improvement Value:$214,000
47%
Total Assessment$454,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,888-0.6%
2024$9,951+41.5%
2023$7,032-0.4%
2022$7,059+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 4645, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1920