Skip to content

75 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1922

Last Sale Price
$99,900
Last Sale Date
Oct 31, 1997

Property Information

Block10603
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,050
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,900
49%
Improvement Value:$264,200
51%
Total Assessment$518,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,569-0.6%
2024$11,642+40.1%
2023$8,310-0.4%
2022$8,341+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 5208, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1922