Skip to content

55 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1932
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2005

Property Information

Block10603
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class---
Description5S-B-A-32U-E

Assessment

Land Value:$1,980,000
60%
Improvement Value:$1,320,000
40%
Total Assessment$3,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$73,689-0.6%
2024$74,151-17.6%
2023$90,004-0.4%
2022$90,340+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1932