Skip to content

59 Newkirk St.Jersey City, NJ 07306

Built 1865

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2009

Property Information

Block10801
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description2SF-D-2U-H-M-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,640
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
51%
Improvement Value:$275,400
49%
Total Assessment$560,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,514-0.6%
2024$12,592+40.1%
2023$8,989-0.4%
2022$9,022+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1865