Skip to content

49.5 Newkirk StreetJersey City, NJ 07306

Built 1882

Last Sale Date
Jan 25, 1999

Property Information

Block10801
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,100
63%
Improvement Value:$114,700
37%
Total Assessment$312,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,985-0.6%
2024$7,029+40.1%
2023$5,017-0.4%
2022$5,036+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5399, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1882