Skip to content

161 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1922

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2025

Property Information

Block10801
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$266,900
61%
Improvement Value:$169,700
39%
Total Assessment$436,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,749-0.6%
2024$9,810+40.1%
2023$7,003-0.4%
2022$7,029+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 7976, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1922