Skip to content

159 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
May 15, 2019

Property Information

Block10801
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,538
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
63%
Improvement Value:$167,300
37%
Total Assessment$452,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,100-0.6%
2024$10,163+40.1%
2023$7,255-0.4%
2022$7,282+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,538DeedBook 9407, Page 465Recorded6/5/2019

Property Built

Built

Year Built: 1910