Skip to content

29 High St.Jersey City, NJ 07306

Built 1887

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 24, 2015

Property Information

Block10802
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,754
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,900
43%
Improvement Value:$388,600
57%
Total Assessment$676,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,106-0.6%
2024$15,201+40.1%
2023$10,851-0.4%
2022$10,892+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 3263, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1887