Skip to content

384 Summit Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2000

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 10, 2000

Property Information

Block10802
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-F-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,290
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,400
35%
Improvement Value:$504,900
65%
Total Assessment$780,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,424-0.6%
2024$17,533+40.1%
2023$12,516-0.4%
2022$12,563+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5644, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 2000