Skip to content

175 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1902

Last Sale Price
$24,500
Last Sale Date
Jun 24, 1981

Property Information

Block10802
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,200
64%
Improvement Value:$110,900
36%
Total Assessment$308,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,880-0.6%
2024$6,923+40.1%
2023$4,942-0.4%
2022$4,960+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook 3326, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1902