Skip to content

333 Newark Ave.Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Jan 23, 2018

Property Information

Block11001
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description5S-B&C-18U-C

Assessment

Land Value:$1,890,000
40%
Improvement Value:$2,825,400
60%
Total Assessment$4,715,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$105,295-0.6%
2024$105,955+174.1%
2023$38,656+25.7%
2022$30,751+110.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

DeedBook 9280, Page 274Recorded2/7/2018

Property Sale

Sale
$39,250
DeedBook 3394, Page 757