Skip to content

310 Twelfth St.(Block 7001 Lot 1)Jersey City, NJ 07310

Commercial

Last Sale Price
$1,465,000
Last Sale Date
Apr 28, 2000

Property Information

Block7001
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class---
Description1-2-3S-C-IN-H
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage---
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,185,300
47%
Improvement Value:$2,485,100
53%
Total Assessment$4,670,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$104,290-0.6%
2024$104,944+40.1%
2023$74,913-0.4%
2022$75,193+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,465,000
DeedBook 5949, Page 142