Skip to content

384 Third St(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 2010

Last Sale Price
$962,000
Last Sale Date
Nov 7, 2024

Property Information

Block11002
Lot21
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description3.5S-FB-2UCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,406
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
11%
Improvement Value:$798,200
89%
Total Assessment$898,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,057-0.6%
2024$20,183+40.1%
2023$14,407-0.4%
2022$14,461+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$962,000
Sq Ft1,406DeedBook 9866, Page 937Recorded12/16/2024

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 8790, Page 993

Property Built

Built

Year Built: 2010