Skip to content

288 Barrow St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 2010

Owner
---
Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Aug 26, 2025

Property Information

Block12905
Lot32
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building ClassC1426
Description3S-BT-B-D-2U-H(
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,426
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
12%
Improvement Value:$705,000
88%
Total Assessment$805,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,976-0.6%
2024$18,088+40.1%
2023$12,912-0.4%
2022$12,961+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000
Sq Ft1,426DeedBook 9928, Page 240Recorded9/8/2025

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 8728, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 2010