Skip to content

354 Third St.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Oct 7, 2022

Property Information

Block11003
Lot4
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description3S-F&B-5U-CONDO
Dwellings5
ZoningC-2
Sq Footage947
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$547,100
85%
Total Assessment$647,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,450-0.6%
2024$14,540+40.1%
2023$10,379-0.4%
2022$10,418+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft947DeedBook 9715, Page 483Recorded12/15/2022

Property Sale

Sale
$680,000
Sq Ft947DeedBook 9585, Page 629Recorded7/28/2021

Property Sale

Sale
$649,900

From:

To:

Sq Ft947DeedBook 9273, Page 510Recorded1/16/2018

Property Sale

Sale
$432,500

From:

To:

Sq Ft947DeedBook 9019, Page 481Recorded1/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900