Skip to content

79 Colgate St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Jun 27, 2022

Property Information

Block11007
Lot9
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description3S-F-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage966
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,200
52%
Improvement Value:$294,300
51%
Total Assessment$571,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,766-0.6%
2024$12,846
Property History

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 9679, Page 750

Property Sale

Sale
$685,000
Sq Ft966DeedBook 9679, Page 750Recorded7/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900