Skip to content

277 Newark Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1870
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block11004
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description4S-F-C-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,600
30%
Improvement Value:$470,800
70%
Total Assessment$669,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,948-0.6%
2024$15,041+40.1%
2023$10,737-0.4%
2022$10,777+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 7543, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1870