Skip to content

355 Third St.Jersey City, NJ 07302

Built 2009

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 21, 2008

Property Information

Block11004
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,527
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$684,000
48%
Improvement Value:$737,600
52%
Total Assessment$1,421,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,744-0.6%
2024$31,943+40.1%
2023$22,802-0.4%
2022$22,888+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009