Skip to content

269 Newark Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 5, 2011

Property Information

Block11004
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C

Assessment

Land Value:$304,400
52%
Improvement Value:$278,600
48%
Total Assessment$583,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,018-0.6%
2024$13,100+40.1%
2023$9,351-0.4%
2022$9,386+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8814, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1890