Skip to content

347 Third St.(Block 11004 Lot 5)Jersey City, NJ 07302

Built 2013
Other Exempt

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Aug 16, 2013

Property Information

Block11004
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage688
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$14,073+2.5%
2013$13,729
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft688DeedBook 8932, Page 328Recorded9/17/2013

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

DeedBook 8928, Page 634Recorded8/28/2013

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft688DeedBook 8924, Page 440Recorded8/5/2013

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

DeedBook 8931, Page 435Recorded9/11/2013

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft855DeedBook 8923, Page 870Recorded8/1/2013

Property Sale

Sale
$385,885

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 8922, Page 151Recorded7/23/2013

Property Sale

Sale
$280,292

From:

To:

Sq Ft866DeedBook 8919, Page 569Recorded7/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 7981, Page 279