Skip to content

347 Third St.(Unit C0303)Jersey City, NJ 07302

Built 2013

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Oct 3, 2024

Property Information

Block11004
Lot5
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description4S-B-C1-13UCOND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$595,700
86%
Total Assessment$695,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,535-0.6%
2024$15,632+40.1%
2023$11,159-0.4%
2022$11,201-10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$815,000
Sq Ft1,180DeedBook 9855, Page 470Recorded10/18/2024

Property Sale

Sale
$755,000
Sq Ft1,180DeedBook 9511, Page 313Recorded9/30/2020

Property Sale

Sale
$719,000
DeedBook 9159, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 2013