Skip to content

381 Second St.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Oct 14, 2004

Property Information

Block11005
Lot3
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building ClassC0475
Description4S&BT-B-D-1OU-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage475
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
30%
Improvement Value:$233,800
70%
Total Assessment$333,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,454-0.6%
2024$7,500+40.1%
2023$5,354-0.4%
2022$5,374+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 7409, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1880