Skip to content

381 Second St.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Date
Jun 6, 2018

Property Information

Block11005
Lot3
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building ClassC0575
Description4S&BT-B-D-10U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage575
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
24%
Improvement Value:$308,300
76%
Total Assessment$408,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,117-0.6%
2024$9,175+40.1%
2023$6,549-0.4%
2022$6,574+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook 4709, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1880