Skip to content

379 Second St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1850

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
May 6, 2020

Property Information

Block11005
Lot4
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description4S-F-4U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,600
34%
Improvement Value:$391,300
66%
Total Assessment$588,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,150-0.6%
2024$13,233+40.1%
2023$9,446+59.0%
2022$5,940+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft972DeedBook 9499, Page 904Recorded8/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 1850