Skip to content

379 Second St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 1850

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 15, 2020

Property Information

Block11005
Lot4
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description4S-F-4U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage851
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,300
41%
Improvement Value:$251,800
59%
Total Assessment$425,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,492-0.6%
2024$9,552+84.0%
2023$5,191-0.4%
2022$5,209+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft851DeedBook 9501, Page 761Recorded8/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 1850