Skip to content

399 Second St.Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Date
Jul 17, 1994

Property Information

Block11006
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-8U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$720,000
80%
Improvement Value:$180,000
20%
Total Assessment$900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,097-0.6%
2024$20,223-12.1%
2023$22,995-0.4%
2022$23,081+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4753, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1890