Skip to content

107 Brunswick St.(Block 11006 Lot 20)Jersey City, NJ 07302

Built 1916
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2015

Property Information

Block11006
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$8,921+206.4%
2015$2,912+3.9%
2014$2,802+2.5%
2013$2,733
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8867, Page 509

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 8799, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1916