Skip to content

443 Second St.(Unit C0112)Jersey City, NJ 07302

Built 2010

Last Sale Price
$742,500
Last Sale Date
Aug 30, 2021

Property Information

Block11007
Lot16
QualifierC0112
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description4S-B-54U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,209
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$540,000
84%
Total Assessment$640,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,291-0.6%
2024$14,381+18.8%
2023$12,107-0.4%
2022$12,152+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$742,500
Sq Ft1,209DeedBook 9599, Page 79Recorded9/20/2021

Property Sale

Sale
$399,900
DeedBook 8740, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 2010