Skip to content

437 Second St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 2006

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
May 31, 2013

Property Information

Block11007
Lot2
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description3S-F+B-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,930
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
12%
Improvement Value:$733,600
88%
Total Assessment$833,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,614-0.6%
2024$18,731+40.1%
2023$13,371-0.4%
2022$13,421+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 8916, Page 697

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 8377, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 2006