Skip to content

443 Second St.(Unit C0208)Jersey City, NJ 07302

Built 2010

Last Sale Price
$554,900
Last Sale Date
May 13, 2010

Property Information

Block11007
Lot16
QualifierC0208
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description4S-B-54U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,916
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
10%
Improvement Value:$943,300
90%
Total Assessment$1,043,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,297-0.6%
2024$23,443+40.1%
2023$16,735-0.4%
2022$16,797+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$554,900
DeedBook 8733, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 2010