Skip to content

443 Second St.(Unit C0214)Jersey City, NJ 07302

Built 2010

Last Sale Price
$701,000
Last Sale Date
May 21, 2018

Property Information

Block11007
Lot16
QualifierC0214
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description4S-B-54U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,105
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$613,500
86%
Total Assessment$713,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,932-0.6%
2024$16,032+40.1%
2023$11,445-0.4%
2022$11,487+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$701,000
DeedBook 9317, Page 225

Property Sale

Sale
$701,000

From:

To:

Sq Ft1,105DeedBook 9317, Page 225Recorded6/21/2018

Property Sale

Sale
$387,515
DeedBook 8733, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 2010