Skip to content

443 Second St.(Unit C0408)Jersey City, NJ 07302

Built 2010

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block11007
Lot16
QualifierC0408
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description4S-B-54U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
13%
Improvement Value:$649,800
87%
Total Assessment$749,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,743-0.6%
2024$16,848+40.1%
2023$12,027-0.4%
2022$12,072+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,190DeedBook 9852, Page 217Recorded10/3/2024

Property Sale

Sale
$423,900
DeedBook 8714, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 2010