Skip to content

433 Second Street(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jul 27, 2000

Property Information

Block11007
Lot3
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building ClassC0502
Description4SFD-4UH-1SR(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage502
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
32%
Improvement Value:$215,200
68%
Total Assessment$315,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,038-0.6%
2024$7,083+40.1%
2023$5,056-0.4%
2022$5,075+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5683, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1900