Skip to content

79 Colgate St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block11007
Lot9
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description3S-F-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage869
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,600
51%
Improvement Value:$276,500
53%
Total Assessment$524,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,708-0.6%
2024$11,781
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft869DeedBook 9658, Page 843Recorded4/19/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900