Skip to content

401 Third St.Jersey City, NJ 07302

Built 2016

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 9, 2014

Property Information

Block11008
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,900
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$601,200
45%
Improvement Value:$749,600
55%
Total Assessment$1,350,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,163-0.6%
2024$30,352+40.1%
2023$21,667+19.5%
2022$18,127+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 8958, Page 881Recorded2/26/2014