Skip to content

403 Third St.Jersey City, NJ 07302

Built 1860

Last Sale Date
Feb 28, 2023

Property Information

Block11008
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$601,200
70%
Improvement Value:$261,500
30%
Total Assessment$862,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,264-0.6%
2024$19,385+40.1%
2023$13,838-0.4%
2022$13,889+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1860