Skip to content

255 Fourth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1865

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Nov 10, 1998

Property Information

Block11105
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,148
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$575,700
54%
Improvement Value:$482,000
46%
Total Assessment$1,057,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,618-0.6%
2024$23,767+40.1%
2023$16,966-0.4%
2022$17,029+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5370, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1865