Skip to content

377-79 Third St.(Unit C0006)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 14, 2020

Property Information

Block11009
Lot2
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building ClassC0710
Description2,3,4S-BD-7UH(1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage768
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
24%
Improvement Value:$324,200
76%
Total Assessment$424,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,472-0.6%
2024$9,532+40.1%
2023$6,804-0.4%
2022$6,830+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 9499, Page 766Recorded8/7/2020

Property Sale

Sale
$401,000

From:

To:

Sq Ft710DeedBook 9128, Page 740Recorded7/1/2016

Property Sale

Sale
$254,000
DeedBook 8792, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1900