Skip to content

54 Magnolia Ave.(Unit C0033)Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Mar 9, 2021

Property Information

Block9602
Lot12
QualifierC0033
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building ClassC0761
Description4S-B-D-22U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage761
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
20%
Improvement Value:$319,300
80%
Total Assessment$399,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,916-0.6%
2024$8,972+40.1%
2023$6,405-0.4%
2022$6,429+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft761DeedBook 9557, Page 57Recorded4/30/2021

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 8545, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1910